O muay thai słyszał chyba każdy. Chodzi o słynny tajski sport walki, który ma bardzo długą tradycję. Muay thai jest mocno związany z kulturą i historią Tajlandii. Obecnie ten niezwykły sport walki cieszy się zainteresowaniem nie tylko w Tajlandii, ale także w wielu innych państwach.

Skąd pochodzi muay thai? Najbardziej prawdopodobnie są dwie teorie. Według pierwszej z nich muay thai zrodził sie podczas licznych migracji narodu tajskiego, który walczył o nowe ziemie. Według innej teorii muay thai powstało, kiedy naród tajski zajął już swoje terytorium i musiał bronić się przed ekspansją z zewnątrz.

Duże zainteresowanie tym niezwykłym sportem walki rozpoczęło sie pod koniec XVI wieku za czasów króla Naresuana. W tym czasie każdy żołnierz tajski trenowany był w zakresie muay thai, co przyczyniło sie do rozprzestrzenienia się tego stylu walki. Popularność muay thai wzrosła jeszcze za panowania Prachao Sua – Króla Tygrysa, który sam chętnie walczył incognito w zawodach muay thai. Co prawda w tym okresie naród tajski nie toczył żadnych wojen, jednak z inicjatywy króla armia regularnie trenowała muay thai, co przyczyniło sie do dalszej popularyzacji tego stylu walki. Z czasem muay thai zaczęło być trenowane przez przedstawicieli wszystkich klas społecznych. Za złoty wiek dla muay thai uważa się okres panowania Rama V, kiedy to powstało wiele obozów treningowych. Rekrutowani byli wtedy zawodnicy z całego kraju, podczas zawodów można było wygrać wartościowe nagrody i jednocześnie zyskać ogromne uznanie i sławę. Prze całe lata muay thai cieszył się ogromną popularność, z czasem wprowadzono także zwyczaj walki na ringu.

Duże zmiany w muay thai zaszły w roku 1930. Wtedy to doszło do ujednolicenia reguł obowiązujących w muay thai, wprowadzono w życie nowe przepisy. M.in. zabroniono owijania rąk i przedramion linami. Zamiast tego zaczęto używać rękawic. To jednak nie wszystko. W tym samym okresie wprowadzony został podział na kategorie wagowe, które bazowały na kategoriach wykorzystywanych w boksie. Oprócz tego przeprowadzane były w systemie pięciorundowym. Nowy podział na kategorie wagowe wiązał się z tym, że wprowadzono także tytuł mistrza w poszczególnych kategoriach. Warto podkreślić, że większość zawodników muay thai zalicza się do kategorii muszej i koguciej, walki wagi ciężkiej są ogromna rzadkością.

W okresie II wojny światowej nastąpił przestój w dalszym rozwoju muy thai, jednak od razu po wojnie zaczęto organizowane zawody na nowych stadionach, wybudowanych jeszcze przed wojną. Najważniejsze walki odbywały sie na Rajdamnern i Lumpinee.

Z biegiem lat sztuka walki muay thai nie straciła na popularności. W tej chwili wszystkie większe tajskie stacje telewizyjne emitują walki. Trzeba jednak zaznaczyć, że tajskie muay thai ewoluowało z biegiem lat. Dawna tradycja wojenna zmieniała się w dynamiczny sport, który nadal wzbudza wiele emocji. Dziś muy thai to sport uprawiamy na całym świecie. International Federation of Muaythai Amateur obejmuje 120 państwa, organizowane są nie tylko Mistrzostwa Świata, ale także Mistrzostwa Europu i wiele innych prestiżowych zawodów.