Mieszane sztuki walki, zwane w skrócie MMA (od angielskiego “mixed martial arts”) to dyscyplina sportowa, która obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do tego przyczynia się m.in. fakt, że same walki są bardzo widowiskowe. To, co wyróżnia MMA na tle innych sportów walki, to duża ilość dozwolonych technik. W wielkim skrócie można uznać, że stosowane są wszystkie techniki walki z innych sportów.

Warto podkreślić jednak, że walki MMA podlegają ściśle określonym regułom. Dla wielu osób może to być zaskoczenie, ponieważ ciągle jeszcze funkcjonuje (chociaż już stosunkowo rzadko) określenia “walki bez reguł”. To jednak wyłącznie pozostałość po dawnym określaniu walk MMA jako walk “bez chwytów zabronionych”, co zresztą było jedynie chwytem marketingowym, mającym na celu wzbudzenie większego zainteresowania tą dyscypliną sportu.

Skąd wzięły się mieszane sztuki walki? Pierwszym udokumentowanym przykładem walk, które zbliżone były do dzisiejszego MMA, był pankracjon – dyscyplina sportowa, która w starożytnej Grecji znajdowała się nawet w programie igrzysk olimpijskich. Pankracjon był swoistym połączeniem zapasów i boksu.

Na rozwój mieszanych sztuk walk, które znamy obecnie, ogromny wpływ miały brazylijskie turnieje vale tudo, które organizowano w Brazylii już od lat dwudziestych XX w. Walki te cieszyły się na początku XX w. znaczną popularnością, do czego przyczyniał się fakt, że nie było w nich w zasadzie żadnych ograniczeń. Nie tylko brazylijskie turnieje miały wpływ na rozwój dzisiejszego MMA. Nie wolno nie wspomnieć także i o zawodach kakotougi, które organizowano w latach siedemdziesiątych w Japonii.

Pierwszy turniej MMA zorganizowany został jednak w latach dziewięćdziesiątych w USA. W roku 1993 odbyły się pierwsze zawody, zorganizowane przez UFC (Ultimate Fighting Championship) – jednego z najważniejszych organizatorów walk MMA także i dzisiaj. Wkrótce powstały także inne organizacje MMA – chodzi o japońskie Shooto i Pancrase. Od samego początku zawody MMA cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tej chwili walki organizowano są praktycznie na całym świecie. Do największych organizacji MMA, które są aktywne na całym świecie, należą wspomniane już UFC oraz iM-1 Global i Bellator.

Obecnie mieszane sztuki walki cieszą się ogromnym zainteresowaniem także w Polsce, w naszym kraju organizowane są zarówno turnieje amatorskiej, jak i gale zawodowe MMA.

Walki MMA toczone są tak w stójce, jak i w parterze. Jeśli chodzi o dozwolone techniki, to trzeba wymienić chociażby: rzuty, kopnięcia, ciosy pięściami, dźwignie itd. Reguły MMA zabraniają technik, które mogą spowodować duże niebezpieczeństwo dla zawodników, chodzi tutaj np. atakowanie oczu, krtani, genitaliów, gryzienie, uderzanie w kręgosłup, zahaczanie itd. Bywa, że organizatorzy walk wprowadzają dodatkowe zakazy co do możliwych do wykorzystania technik walki. Walki MMA odbywają się na ringach bokserskich, które otoczone są siatką – ma ona zapobiec wypadaniu zawodników z ringu. Zawodnicy walczą w rękawicach (na tyle cienkich, aby możliwe było chwytanie) oraz ochraniaczach na zęby.