Ekstremalne sztuki walki często zawierają w sobie elementy akrobatyki i bywają brutalne. To rodzaj walk, które często można obserwować na filmach akcji! Jakie sztuki walki zaliczyć można do ekstremalnych? Sprawdź!

Ekstremalne sztuki walki – połączenie kilku technik

Pod pojęciem XMA kryje się połączenie kilku sztuk walki, takich jak capoeira, taekwondo, boks tajski. Co ciekawe, twórcą nowej techniki XMA jest Michael Chaturantabut, a więc aktor grający rolę Chada Lee w serialu Power Rangers Lightspeed Rescue. Widać więc bezpośredni związek z branżą filmową, w której takie ekstremalne sceny często są przedstawiane.

Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych sztukach walki, definiowanych jako ekstremalne. Jedną z nich jest capoeira, a więc sztuka walki stworzona przez niewolników w Brazylii już w XVIII/XIX wieku. Genezą są… techniki tańca afrykańskiego! W tej sztuce walki istotne są ataki, uniki oraz ruchy taneczne. Rzadkością jest natomiast blokowanie ciosów.

Taekwondo jest z kolei koreańską narodową sztuką walki i zawiera w sobie wiele cech systemu filozoficznego. W ramach tej sztuki walki wyodrębniono kilka technik, w tym między innymi kopnięcia z wyskoku, uwolnienia z uchwytów oraz najróżniejsze układy. Oprócz walk sportowych organizuje się także walki aranżowane, w których zastosowanie znajdują określone wcześniej zasady. Wyodrębniono kilkanaście układów formalnych, z czego 9 zaliczane jest do układów szkoleniowych. Zasady tej sztuki walki są skomplikowane, a ich wdrożenie wymaga również pewnej podróży duchowej.

Boks tajski, czyli sport ośmiu kończyn

W boksie tajskim wykorzystuje się nie tylko kopnięcia i ciosy pięścią, ale również ciosy wykonywane z użyciem łokci i goleni. W tej sztuce walki istotna jest brutalność i skuteczność w dążeniu do wygranej. Dozwolone są ciosy z zaskoczenia, a nieodłącznym elementem walki jest znaczny ból zadawany przez przeciwnika. Podczas walk często stosuje się technikę klinczu, w celu wykonania decydującego kopnięcia. Co ciekawe, pomimo wielu unowocześnień w czasie walk nadal akompaniamentem jest muzyka – zupełnie jak odbywało się to na początku rozwoju tej techniki.

Boks birmański – jedna z najbardziej brutalnych sztuk walki?

Do ekstremalnych sztuk walki zaliczyć można także boks birmański. W tym przypadku o ekstremum można mówić ze względu na brutalność i brak standardowych środków ochrony. Nie stosuje się rękawic bokserskich, lecz tradycyjny materiał. W dodatku nie stosuje się typowych reguł walki. Nawet po zastosowaniu decydującego ciosu nie ogłasza się nokautu. Zawodnik powinien powrócić do walki i kontynuować! Dlatego osoby trenujące boks birmański muszą być maksymalnie wytrzymałe. Ze względu na charakter tej sztuki walki na Zachodzie rzadko oferuje się treningi z tego zakresu. Z czasem techniki z pewnością zostaną dostosowane do warunków zachodnich i boks birmański zyska popularność równą jego tajskiej odmianie.

Podsumowując, osoby decydujące się na trening ekstremalnych sztuk walki muszą przygotować się na olbrzymi wysiłek fizyczny i umysłowy. Konieczne jest także przyswojenie szeregu zasad, w celu odpowiedniego zastosowania technik.