Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/michalspess/gymF/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
Jak wybrać odpowiedni kettlebell do treningu w domu? - Klub Sportowy Gym-Fight Wrocław

Ostatnimi czasy treningi z kettlebell, czyli popularnymi rosyjskimi odważnikami, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej dziedzinie sportu, zachęcamy Cię do wzięcia udziału w zorganizowanych zajęciach z instruktorem. Dlaczego? W przypadku treningu z odważnikami właściwa technika jest bardzo ważna, a tylko wykwalifikowany instruktor kettlebell będzie w stanie nauczyć Cię właściwego wykonywania ćwiczeń i skorygować błędy.

Jak wybrać odpowiedni odważnik kettlebell?

Wiele osób chce jednak trenować także w domu z odważnikami.  Postaramy się w naszym wpisie odpowiedzieć na to pytanie.

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, jak wykonany jest oferowany odważnik. Zarówno odlew kuli, jak i jej rączka powinny być wykonane bardzo starannie Wyczuwalne pod palcami nierówność czy zadziory to znak, że mamy do czynienia z odważnikiem niezbyt dobrej jakości.

Kolejna bardzo istotna kwestia to kształt odważnika – zarówno jego rączki jak i kuli. Rączka odważnika z pewnością nie powinna mieć zbyt małej średnicy. Dlaczego to takie ważne? Jeśli średnica ta będzie zbyt mała, trudno będzie pracować z odważnikiem z odpowiednią siła chwytu. Z drugiej strony ważne jest także wyprofilowanie rączki, jeśli zależy nam na tym, aby odważnik nie obijał sie o przedramiona np. podczas ćwiczeń takich jak snatch.

Odważniki kompozytowe, bitumiczne, ogumowane czy żeliwne?

Obecnie na rynku dostępne są odważniki kompozytowe, bitumiczne, ogumowane oraz wykonane w całości z żeliwa. Który wariant będzie najlepszy? Osoby trenujące od dawna z odważnikami kulowymi odradzają najczęściej kettlebell kompozytowe. W wielu przypadkach są one źle wyważone, często ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Na rynku dostępne są także odważniki żeliwne ogumowane. Teoretycznie mają one mieć wszystkie zalety odważników żeliwnych i jednocześnie zabezpieczać (powłoka gumowa) przed siniakami czy zniszczeniami w domu, gdyby odważnik wypadł podczas treningu. Niestety dość często takie odważniki są niestabilne. Z drugiej zaś strony trzeba mieć świadomość tego, że odważnik o wadze kilkunastu kilogramów, jeśli wypadnie, i tak spowoduje szkody, nawet jeśli ma gumową powłokę.

Najlepszym rozwiązaniem pozostają klasyczne kettlebell żeliwne, które mają standardową kulę i dobrze wyprofilowany uchwyt. Na rynku dostępne są ketlle z kwadratowymi uchwytami – to akurat nie jest dobry pomysł. Warto podkreślić, że kettlebell żeliwne są też bardzo trwałe. Nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu mogą się jedynie porysować.

Jaki ciężar odważnika dobrać dla osoby początkującej?

Przede wszystkim, nawet jeśli jesteś kobietą, zrezygnuj z odważników o wadze 2-4 kg. Dla przeciętnie sprawnej fizycznie kobiety waga odważnika 8-12 kg będzie najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej już po kilku treningach jest się w stanie wykonać niektóre ćwiczenia z większym ciężarem. A jak wygląda sytuacja w przypadku mężczyzn? Tutaj zaleca się zacząć treningi z odważnikiem 12-16 kg. Zarówno panie, jak i panowie powinni rozważyć zakup zestawu startowego odważników, składającego się z trzech odważników o różnym rozmiarze.