Zimą chętnie spędzamy czas w domu, a ćwiczenia często są odkładane na inny moment. To błąd! Nie przerywaj treningów tylko ze względu na niską temperaturę na zewnątrz. Zachowując pewne zasady bezpieczeństwa, zimą można nawet kontynuować treningi na świeżym powietrzu.

Czy zimą warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Jeśli regularnie biegasz lub ćwiczysz na zewnątrz, nie musisz rezygnować z tego w okresie zimowym. Oczywiście, do treningu w niskich temperaturach należy się odpowiednio przygotować. Nie powinno się podejmować wysiłku, jeżeli niskiej temperaturze towarzyszy deszcz lub grad czy też porywisty wiatr.

Konieczny jest odpowiedni ubiór. Najlepiej jest wyposażyć się w odzież termoaktywną, która doskonale odprowadza wilgoć i szybko wysycha. Ma to niebanalny wpływ na utrzymanie ciepłoty ciała. To właśnie nadmiar wilgoci jest odpowiedzialny za szybka utratę ciepła. Odpowiednia będzie na przykład bielizna termoaktywna uzupełniona o odpowiednia odzież wierzchnią, wykonaną na przykład z polaru, który zasłynął właśnie z właściwości termoregulacyjnych.

Ponadto, ćwicząc na zewnątrz należy oddychać głównie przez nos. Jeżeli nie jesteś osobą o iście żelaznym zdrowiu, oddychając przez usta możesz szybko nabawić się przeziębienia. Możesz także nieco ograniczyć wysiłek, na przykład poprzez zmniejszenie prędkości biegu. Warto również pamiętać, że każda bielizna termoaktywna może po pewnym czasie stracić swoje właściwości. Jeśli poczujesz, że wilgoć nie jest odprowadzana, a organizm szybko się wychładza – zrezygnuj z ćwiczeń.

Jeśli zachowasz odpowiednie warunki, z pewnością wzmocnisz swoją odporność dzięki ćwiczeniom na świeżym powietrzu. Ze względu na zagrożenie smogiem, przed wyjściem z domu warto sprawdzić stan powietrza. W przeciwnym razie trening na zewnątrz nie będzie korzyścią dla zdrowia. Gdzie ćwiczyć? Z pewnością w Twojej okolicy są mało uczęszczane parki lub tereny leśne. Ta druga opcja jest odpowiednia dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie biegając po niewyrównanym podłożu.

Jak ćwiczyć w domu w okresie zimowym?

Jeśli w pozostałym okresie roku zapewniasz sobie dużo wysiłku na zewnątrz, a oprócz sportów walki dla zdrowia uprawiasz także lekkoatletykę lub jeździsz na rowerze – zapewnij sobie odpowiednie warunki w domu. W tym celu warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria i urządzenia, które umożliwią przeprowadzenie treningu w warunkach domowych. Przykładem jest chociażby bieżnia elektryczna czy rower elektryczny.

Podobnie jak w przypadku treningu na świeżym powietrzu, każde ćwiczenia należy poprzedzić rozgrzewką. Uniwersalną formą przygotowania jest rozgrzewka ogólnorozwojowa. Zacznij on truchtu, przekładanki i innych ćwiczeń rozgrzewających. Kolejno wykonaj krążenia głową, wymachy, skłony, skręty i wyskoki. Dopiero w następnym etapie rozgrzewki przystąp do rozciągania mięśni.

Podsumowując, ćwiczenia zimą są równie potrzebne i nie powinno się z nich rezygnować. Warto mieć na uwadze fakt, ze trening w niższych temperaturach służy spalaniu zbędnych kalorii, o które przecież w okresie zimowym nietrudno.