Rodzice często podchodzą do pomysłu nauki sztuk walki z niechęcią i rezerwą. Nic bardziej mylnego. Sztuki walki mogą być trenowane przez dzieci w sposób bezpieczny. Więcej! Takie treningi przyczyniają się do ich prawidłowego rozwoju psychofizycznego.

Dlaczego sztuki walki są wskazane również dla dzieci?

Treningi sztuk walki mylnie kojarzone są z agresją i przemocą. Tymczasem jest zupełnie na odwrót. To właśnie treningi pozwalają dziecku rozładować nagromadzoną negatywną energię. Z przeciwnym, negatywnym skutkiem można spotkać się w przypadku gier czy niektórych programów telewizyjnych. Zdecydowanie, wysiłek fizyczny i nauka zasad walki pod okiem dobrego instruktora jest dużo lepszym wyborem niż zabawa w świecie wirtualnym.

Warto pamiętać, że sztuki walki to nie tylko sposób na naukę samoobrony. Podczas treningów dzieci uczą się także dyscypliny, traktując trenera jako swego rodzaju autorytet. Każda sztuka walki odznacza się bowiem konkretnym systemem zasad, w którym to właśnie starsi obdarzani są największym szacunkiem. Zatem na skutek treningów dziecko nie tylko uczy się, jak radzić sobie z agresją, ale również jest bardziej zdyscyplinowane.

Kolejną zaletą sztuk walki w wieku dziecięcym jest rozwój fizyczny, konieczny dla prawidłowego funkcjonowania. To forma ćwiczeń ogólnorozwojowych, która dobroczynnie wpływa na stan organizmu. Treningi pozwalają na lepsze dotlenienie organizmu, stymulują odpowiednie krążenie oraz rozwój tkanki mięśniowej i kostnej. Nie mówiąc już o dobroczynnym wpływie na sylwetkę i postawę. Dbałość o wagę ma niebagatelne znaczenie, ze względu na wysoki procent węglowodanów, cukrów, tłuszczy i składników chemicznych obecnych we współczesnej diecie.

Jakie sztuki walki są odpowiednie dla dzieci?

Warto wybierać sztuki walki, w których najważniejszą rolę odgrywa rozwój duchowy i fizyczny oraz samoobrona – nie zaś atak. Z tego względu świetnym wyborem jest aikido. Według zasad aikido samoobronę w formie fizycznej można zastosować dopiero po wyczerpaniu wszelkich innych środków. W dodatku samoobrona odbywa się w sposób bezpieczny dla przeciwnika. Chodzi o jego unieszkodliwienie, a nie zranienie czy pobicie.

Świetną opcją może okazać się również karate, judo czy jiu-jitsu. Karate uczy dziecko zwinności i wytrzymałości, ale również koncentracji i cierpliwości. To zarazem świetne ćwiczenie wyobraźni przestrzennej. Judo, oprócz rozwoju duchowego i wytrzymałości, uczy także reakcji na zachowania agresywne. Z kolei trening jiu-jitsu uczy najmłodszych maksymalnej koncentracji i ćwiczy pamięć.

Oczywiście, treningi sztuk walki dla dzieci są przeprowadzane w sposób dostosowany do potrzeb uczestników. Najczęściej odbywają się w grupach wiekowych, aby ułatwić trenerom dostosowanie zasad i ćwiczeń, a dzieciom integrację. Na niektóre zajęcia można zapisać już 3-letnie dzieci. W takim wypadku nauka sztuk walki opiera się przede wszystkim na zabawie i ćwiczeniach gimnastycznych. Dopiero w kolejnych etapach wprowadzane są chwyty i zasady samoobrony.