Zastanawiasz się, jaki sport walki ćwiczyć? Wybór wcale nie jest prosty. Zadziwiająca jest liczba sztuk i sportów walki popularnych na świecie, a także ich geneza. Poszczególne sztuki walki charakteryzują się odmiennymi zasadami. Z pewnością zainteresuje Cię to ciekawe zastawienie!

TOP 3 – popularne sporty walki

Ta lista przedstawia sporty walki popularne w Polsce i na świecie. Stereotypowo, te cieszące się największą popularnością to zazwyczaj sztuki i sporty walki wywodzące się z kultury wschodu lub ze Stanów Zjednoczonych. Nie zawsze jednak ta teoria pokrywa się z prawdą, a historia popularnych sportów walki bywa zaskakująca. Oto najbardziej popularne sztuki i sporty walki:

  1. Krav Maga – to sport walki, w którym wykorzystuje się techniki walki o różnej genezie. Ten sport jest zarazem systemem samoobrony. System ten opracowany został przez Imiego Lichtenfelda, początkowo w Czechosłowacji, a kolejno w Izraelu. Ten sport walki zakłada wykorzystanie technik w rzeczywistych sytuacjach. Dlatego dużą wagę kładzie się na zachowania intuicyjne oraz realne doświadczenia. Ten system walki został stworzony na potrzeby cywilne i militarne państwa Izrael. Wybrano najskuteczniejsze w obronie sztuki walki, takie jak boks, judo, jiu jitsu czy zapasy. Z wykorzystaniem poszczególnych technik stworzono najbardziej skuteczną metodę obrony. Według założeń powinno się ją stosować dopiero w momencie, gdy niemożliwe jest wycofanie się z niebezpiecznej sytuacji.
  2. Karate – to sztuka walki o korzeniach w Japonii. Co ciekawe, ta sztuka walki również powstała w celu samoobrony. Karate to sztuka, w której istotna jest nie tylko sama walka, ale również somorozwój. Dlatego w karate wyróżnia się stopnie rozwoju, od ucznia po mistrza. Z drugiej jednak strony tradycyjne karate bywa określane jako walka na śmierć i życie lub walka prowadzona z dużym naciskiem na element rywalizacji.
  3. Boks – to sport walki o bardzo długiej historii. Korzenie boksu sięgają starożytnej Grecji i Rzymu. Boks to inaczej pięściarstwo czy walka na pięści. Z kolei pierwsza akademia boksu powstała na początku XVIII wieku w Wielkiej Brytanii, a założył ją słynny James Figg. W tym okresie walka na pięści odbywała się jeszcze bez rękawic. Obecnie, w boksie stosuje się liczne środki ochrony. Z kolei boks jako sport walki, a nie tylko dyscyplina zawodowa, pojawił się dopiero na początku XX wieku podczas igrzysk olimpijskich w Saint Louis. Techniki stosowane w boksie to przede wszystkim odpowiednio wypracowane pozycje i ciosy. Mieszane sztuki walki (MMA) wiele czerpią właśnie z boksu, jak też zapasów. Z boksu wywodzi się także kick-boxing, lecz w tym sporcie dopuszczane są także kopnięcia.

Jaki sport walki wybrać? Być może dobrym wyborem okażą się właśnie mieszane sztuki (MMA) lub kickboxing. Niezwykle popularna jest Krav Maga, która jednocześnie zajmuje pierwsze miejsce na liście najbardziej niebezpiecznych sportów walki. Z kolei Karate to szczególna, ponadczasowa sztuka walki, która znajduje zarówno swych przeciwników, jak i zwolenników.