Bruce Lee, czyli amerykański aktor znany z filmów o sztukach walki. Czy na pewno tylko aktor? Warto wiedzieć, że w filmach kryje się coś więcej, niż tylko fikcja. Tematyka tych słynnych filmów była aktorowi bliższa, niż mogłoby się wydawać. W końcu Bruce Lee był mistrzem sztuk walki!

Bruce Lee mistrzem sztuk walki i filozofem

Aktor, znany wszystkim z filmów „Wejście Smoka” czy „Powrót Smoka”jest specjalistą w wielu dziedzinach. To mistrz sztuk walki, instruktor i filozof. Jak zaczęła się jego historia? Pierwsze umiejętności z zakresu sztuk walki Bruce zdobył pod czujnym okiem ojca. W ten sposób nauczył się t’ai chi ch’uan. Następnie, zupełnie jak w reżyserowanych przez siebie filmach, brał udział w konfliktach chińskich gangów. Pomimo, że aktor urodził się w Stanach Zjednoczonych, jeszcze jako niemowlę powrócił wraz z rodzicami do Hongkongu, gdzie się wychował.

Już jako nastolatek ćwiczył Wing Chun i boks. Wkrótce zaczął osiągać pierwsze sukcesy w sztukach i sportach walki. Z czasem Lee wprowadził do sztuk walki nieco od siebie. Przede wszystkim, zauważył jak ważna jest kondycja fizyczna i rozbudowa tkanki mięśniowej. Dlatego zajął się również kulturystyką. Pamiętał jednocześnie, by nie przywiązywać przesadnej wagi do rozbudowy mięśni. Istotna była dla niego sprawność ruchowa, elastyczność, umiejętność szybkiego reagowania.

Bruce Lee i jego kariera – sztuki walki

Kariera Bruce’a Lee, zarówno gdy chodzi o sztuki walki, jak i aktorstwo i reżyserię, szczególnie rozwinęła się po powrocie do Stanów Zjednoczonych. Ci, którzy mogli oglądać jego dokonania w trakcie mistrzostw karate, twierdzili, że walka jest równie ekscytująca, jak sceny z jego filmów. Oprócz tego, Lee podjął studia na kierunku filozoficznym. Stworzył również własną filozofię sztuk walki, znaną pod nazwą Jeet Kune Do.

Dyscyplinę tę często zalicza się do hybrydowych sztuk walki, ponieważ Lee odszedł od filozofii azjatyckiej, adaptując wiele elementów zachodnich sztuk walki. Bruce Lee nauczał nie tylko samej walki, ale również sposobu życia. Można więc powiedzieć, że jego działalność była bardzo podobna do tej… widzianej na szklanym ekranie. Bruce Lee miał wielu uczniów, którzy kolejno mogli pochwalić się sukcesami.

Wokół osoby Bruce’a Lee krąży wiele legend. W niektórych z nich jest z pewnością wiele prawdy, inne już zawsze będą stanowić tajemnicę. Bruce nie deklarował wiary w żadną z religii. Podobno twierdził, że kariera aktorska uratowała go przed karierą… gangstera. Również jego śmierć wywołała wiele kontrowersji. Do dziś wiele osób spekuluje, że za jego śmierć są odpowiedzialni skrytobójcy. Oficjalną przyczyną śmierci był jednak obrzęk mózgu.

Prawdopodobnie najsłynniejszym filmem Bruce’a Lee jest „Wejście Smoka”. Niestety, sam Bruce nie mógł zobaczyć filmu na wielkim ekranie. Zmarł jeszcze przed premierą kinową. Do dziś Bruce Lee pozostaje legendą ze względu na swoje dokonania oraz szczególnie ciekawą, wielowymiarową osobowość. To aktor, ikona popkultury, a zarazem filozof, założyciel sztuk walki, mistrz sztuk walki, autor… można wymieniać dalej! Warto zapoznać się bliżej z jego historią. (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Lee)