Treningi z kettlebells są oraz popularniejsze. To nic zaskakującego! Kettlebells przynoszą bardzo dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie. Na pierwszy rzut oka rosyjskie odważniki to kule z rękojeściami, które nie prezentują się zbyt finezyjne. Jednak okazuje się, że trening z nimi może przynieść szybsze i bardziej widoczne efekty niż regularne ćwiczenia z klasycznymi hantlami. Jakich efektów można spodziewać się, regularnie trenując z kettlebells?

1. Szybka poprawa kondycji

Trening z kettlebells może być bardzo dynamiczny. W praktyce oznacza to, że wykonywane są sekwencje ruchów, które łączą w sobie elementy typowe dla treningu siłowego oraz cardio. Z racji tego, że ćwiczenia wykonywane są w dość szybkim tempie, trening pozytywnie wpływa na pracę naszego układu krążenia oraz serce. W efekcie organizm jest lepiej dotleniony, przy regularnych efektach wyraźnie zwiększa się jego wydolność.

2. Poprawa ogólnej sprawności fizycznej

Trening z rosyjskimi odważnikami przełoży się na wyższą sprawność w sytuacjach codziennych. Łatwiej będzie Ci dźwigać, podnosić ciężkie przedmioty. Ketllebells pozytywnie wpływają na naszą gibkość, motorykę, koordynację ruchową. Łatwo to wytłumaczyć. Ostatecznie praca z odważnikami wymaga całego utrzymania równowagi, a także świadomości ciała. Opłaca się trenować z kettlebells, bo dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na kontuzje także podczas uprawiania innych sportów. Odważniki mogą być dobrym uzupełnieniem wielu innych dyscyplin sportowych.

3. Zwiększenie siły

Jeśli tylko wybierzesz odpowiedni ciężar odważników, możesz liczyć na to, że szybko poprawi się Twoja siła oraz wytrzymałość. Jednocześnie trening z kettlebells ma to do siebie, że raczej nie prowadzi do bardzo wyraźnej rozbudowy mięśni. Ćwiczenia z odważnikami mają tę zaletę, że nie izolują grup mięśniowych. Ćwiczenia wymagają współdziałania wielu mięśni, co oznacza, że sylwetka kształtuje się bardzo harmonijnie. Większa siła i wytrzymałość przydadzą się nie tylko na co dzień, ale także podczas uprawiania innych sportów. Trening z odważnikami może być dobrym uzupełnieniem treningów biegowych.

4. Profilaktyka bólów pleców

Coraz więcej osób prowadzi obecnie siedzący tryb życia. Praca biurowa, przy komputerze, niestety ma fatalny wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób, które siedzą przy biurku po kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie, uskarża się na bóle pleców. Bóle te oznaczają, że nie utrzymujesz prawidłowej postawy ciała. Także i w tym przypadku trening z kettlebells jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ ćwiczenia z odważnikami szybko wzmacniają mięśnie głębokie, co prowadzi do odciążenia kręgosłupa.

5. Szybka utrata zbędnych kilogramów

Również osoby, którym zależy na schudnięciu, mogą zdecydować się na trening z kettlebells. Dynamiczne ćwiczenia z obciążeniem, które angażują jednocześnie wiele mięśni do pracy, pozwalają na spalenie ogromnej liczby kalorii w stosunkowo krótkim czasie. W połączeniu z rozsądnym deficytem kalorycznym trening z odważnikami pozwoli Ci szybko pozbyć się balastu w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.