Na czarno-białych fotografiach można zobaczyć ciężarki, których używali nasi przodkowie, aby poprawić swoją siłę. Od pewnego czasu prostym, ale niezwykle skutecznym narzędziem, do ćwiczeń które przeżywa prawdziwy renesans jest kettlebell. To wysokiej jakości żelazny ciężarek z wygodnym uchwytem, który jest wykorzystywany na siłowni. Oprócz treningu siłowego pod okiem trenera personalnego, kettlebell jest idealny do treningu cardio ze względu na dodatkowy ruch wykonywany przy niektórych ćwiczeniach.

Kettlebell do treningu personalnego

Kettlebell należy do przyrządów o niezwykle szerokim spektrum, dlatego jest często wykorzystywany przy treningu personalnym. Jego zastosowanie pozwala na obciążenie niemal wszystkich grup mięśniowych. Cechą charakterystyczną kettebell jest możliwość wykonywania tzw. ćwiczenia wielostawowego, aktywizującego dodatkowe mięśnie, których rozwój często jest pomijany podczas treningu siłowego. Ponadto dziesięć minut ćwiczeń z tym narzędziem jest dobrym dodatkiem do treningu z wolnymi ciężarami.

Ćwiczenia zalecane przez trenera personalnego z kettebell wzmacniają mięśnie, doskonale rozwijają koordynację ruchową, jednocześnie wspomagając pracę organizmu. Kettlebell na siłowni podczas ćwiczeń fitness można sformułować jako zestaw wykonywany cyklicznie, podstawowy w początku tlenowo-anaerobowym.

Zalety korzystania z kettebell na siłowni

Regularnie trenując z kettlebell, utrzymując swoją grupę mięśniową w dobrej formie uda się uzyskać szczupłą szczupłą. Można również pozbyć się problemów z oddychaniem i budować wytrzymałość. Wszystkie ćwiczenia podczas treningu personalnego są usystematyzowane tak, aby zostały uwzględnione zadania i cel.

Można robić z kettlebellem:

  • Wykroki.
  • Ruchy okrężne.
  • Rzucanie nim na klatkę piersiową.
  • Wyciąganie.
  • Przysiady.

Na siłowni ćwiczenia z kettlebell mogą wykonywać zarówno mężczyźni i kobiety. Pod czujnym okiem trenera personalnego każdy szybko opanuje fizyczne ćwiczenia i uniknie niepotrzebnych błędów. Pomoże to przyczynić się do osiągania dobrych wyników w realizacji celu.

Trening z kettlebell podczas treningu personalnego

Dzięki temu, że praca nad całym ciałem pozwala rozwinąć siłę i wytrzymałość, kettlebell maksymalnie zbalansuje organizm i poprawi jego działanie. Trening z kettlebell jest dla każdego, jeśli chce wykonać szybki i efektywny trening. Poruszanie ciężarkiem przed sobą, można  wykorzystać do ćwiczeń barków, ale w rzeczywistości 70% przechodzi na nogi i pośladki. Kettlebell jest często stosowany w treningu crossfit, a jego waga będzie zależała od poziomu wyćwiczenia. Główny nacisk w tym ćwiczeniu jest nakładany na ramiona. Regularne ćwiczenia podczas treningu personalnego pozwolą pozbyć się niechcianych złogów tłuszczu.

Jak ćwiczyć na siłowni z kettlebell? Rozstaw stopy nieco szerzej niż szerokość barków, wygnij plecy. Wykonujemy wymachy z kettlebell nad głową. W tej pozycji nie wyginamy barków do przodu, lekko uginamy nogi w stawach kolanowych, plecy trzymamy prosto, nie garbimy się. W pozycji, w której przenosimy ciężar nad głową, ręce, łokcie, barki, miednicę, należy używać tej samej linii, prostego łokcia, kolana i stawu biodrowego.