Przychodząc na siłownię warto skorzystać ze wsparcia trenera personalnego, który po zapoznaniu się z Twoimi oczekiwaniami i możliwościami zleci odpowiedni zestaw ćwiczeń. Jeżeli ćwiczenia mają koncentrować się na badaniu jakościowym jednego mięśnia, będziesz ćwiczyć na maszynach do ćwiczeń izolujących. Przydadzą się także hantle. W ćwiczenia izolujące zaangażowana jest tylko jedna grupa mięśniowa lub jeden mięsień i tylko jeden staw. Są ćwiczeniami pomocniczymi, wykonywanymi po ćwiczeniach podstawowych i dają możliwość pracy nad mięśniem docelowym i powodują jego wzrost.

Ćwiczenia izolujące pod okiem trenera personalnego

Ćwiczenia izolujące wykonujemy z hantlami, w specjalnych urządzeniach lub symulatorach. Czym są ćwiczenia izolujące? To ćwiczenia, w których główną pracę (co najmniej 80% obciążenia) wykonuje tylko jeden mięsień lub grupa mięśniowa. Na przykład, gdy zginasz ramiona ze sztangą i trenujesz bicepsy, wtedy mięśnie przedramienia i ramion pracują trochę więcej, ale 80% – 90% całego obciążenia (przy odpowiedniej technice) nadal zajmuje tylko bicepsy. To jest jeden mięsień .Teraz przykład grupy mięśniowej: uginanie nóg w maszynie do leżenia. Zgięcie nogi w kolanie wytwarza 3 mięśnie: biceps, mięsień półścięgnisty i mięsień półbłoniasty.

Faktem jest, że jeśli kilka mięśni jest blisko siebie i pełni tę samą funkcję, zwykle mówi się nie o konkretnym mięśniu, ale o grupie mięśni. Teraz dla obciążenia 80% – 90%. Dlaczego nie w 100%? Faktem jest, że nie ma takich ćwiczeń i takich warunków, w których całe 100% obciążenia spadłoby tylko na jeden mięsień. Po prostu dlatego, że nasze mięśnie nie istnieją same, ale są częścią jednego ciała.

Jak zrozumiem, że działa tylko jeden mięsień/grupa mięśni?

To dobre pytanie. W końcu nie zawsze jest to oczywiste. Tym bardziej dla początkujących. Aby było to jaśniejsze, pamiętaj o jednej rzeczy:

Prawie wszystkie ćwiczenia, w których występuje ruch tylko w jednym stawie (stawy sparowane – liczą się jako jeden) obciążają tylko jeden mięsień/grupę mięśniową, a zatem są izolujące. Jest to o wiele łatwiejsze do zrozumienia. Na przykład te same ćwiczenia ze sztangą. Ruch występuje tylko w łokciach co oznacza, że jest to ćwiczenie izolujące. A jeśli na przykład zacząłeś się podciągać odwrotnym uchwytem, to już jest zmiana w łokciach i ramionach, a to już jest ćwiczenie podstawowe.

Ale, jak wspomniano powyżej, nie wszystkie ćwiczenia pasują do tej definicji. Są takie, w których zmiana zachodzi tylko w jednym stawie, a pracuje kilka grup mięśni. Takich wyjątków jest niewiele. Początkującym kulturystom trener personalny na siłowni nie zaleca uciekania się do ćwiczeń izolujących w pierwszym roku treningu, ponieważ masa mięśniowa jest nadal zbyt mała do szlifowania mięśni. Integralną częścią treningu dla początkujących są podstawowe ćwiczenia, ponieważ pozwalają one na przyrost masy mięśniowej. W przyszłości, gdy uzyskana zostanie wystarczająca masa mięśniowa, aby uzyskać jak najlepszy efekt z treningu, do programów treningowych należy włączyć ćwiczenia izolujące wraz z ćwiczeniami podstawowymi, ale nie więcej niż 20%.

Dlaczego warto wykonywać na siłowni ćwiczenia izolujące?

Program treningowy składający się tylko z ćwiczeń podstawowych daje mniejszy przyrost masy mięśniowej niż te same ćwiczenia podstawowe, ale uzupełnione o izolacje. Dlaczego to się dzieje? W końcu te ćwiczenia nie mają na celu wzrostu mięśni, z ich pomocą można tylko dobrze wyćwiczyć mięśnie i uczynić je bardziej widocznymi. Trener personalny wytłumaczy, że podstawowe ćwiczenia dopiero uruchamiają mechanizm wzrostu tkanki mięśniowej, a ćwiczenia izolujące dają możliwość rozszerzenia cienkiej sieci naczyń włosowatych w tkance mięśniowej. Mięśnie są wypełnione krwią i składnikami odżywczymi, co zapewnia wzrost włókien mięśniowych. Uzupełnienie ćwiczeń podstawowych ćwiczeniami izolującymi będzie podstawą sukcesu w pompowaniu ogromnych mięśni.

Ta grupa ćwiczeń obejmuje wszystko, co angażuje małe grupy mięśniowe lub izoluje duże:

  • Różne wyciągi na biceps ze sztangą, hantlami lub sprzętem do ćwiczeń.
  • Różne przedłużenia tricepsa.
  • Podnoszenie i rozkładanie hantli na ramiona.
  • Wyciskanie hantli (piersiowe).
  • Ćwiczenia nóg wykonywane na symulatorach (wyciskanie nóg, przysiady na maszynie).