Czy warto łączyć trening sztuk walki i trening siłowy? Takie połączenie ma swoje zalety, pod warunkiem, że trening przeprowadzany jest ze skupieniem na konkretnych ćwiczeniach. Bardzo istotny jest także umiar, ponieważ nazbyt rozwinięta masa mięśniowa nie sprzyja łatwemu poruszaniu się. Ma to duże znaczenie, ponieważ zwinność i gibkość są podstawą, gdy chodzi o walkę na ringu lub sparingi.

Trening na siłowni dla zawodnika sztuk walki

Nieodpowiednim rozwiązaniem będzie trening na siłowni skoncentrowany wyłącznie na przyroście masy. Kulturystyka i ćwiczenia izolowane zdecydowanie powinno się więc wykluczyć z prostego powodu – nadmierny przyrost masy utrudnia poruszanie się. Bardzo przydatne są jednak ćwiczenia siłowe wzmacniające stawy. Wśród nich wyróżnić można chociażby podciąganie drążka, ciągnięcie poziome, martwy ciąg, przysiady ze sztangą oraz kettlebell swing. Dobrym wyborem jest też wyciskanie żołnierskie i wyciskanie na płaskiej ławce. Warto też korzystać z kamizelek obciążających i innych akcesoriów, dzięki którym trening będzie daleki od biernego nabijania bicepsów. Mocne stawy są bardzo ważne dla osiągnięcia przewagi, ponieważ umożliwia to zawodnikowi stawiać większy opór ciosom zadawanym przez przeciwnika. Ponadto trening siłowy w typie martwego ciągu pozwala zawodnikowi nabyć podstawowe cechy przydatne w walce. Jest to siła i wytrzymałość, które nierzadko mają decydujący wpływ na ostateczny wynik walki.

Częstotliwość treningów siłowych – sporty walki

Pobyt na siłowni należy ograniczyć. Na przykład 4 – 5 wizyt na siłowni w ciągu tygodnia to zdecydowanie zbyt dużo. Ponadto ćwiczenia siłowe powinny być krótkie, ale intensywne. Warto wykorzystywać większe ciężary. Nie zaleca się z kolei treningu w typowej siłowni, wyposażonej w różne nowoczesne maszyny do ćwiczeń. Trening siłowy z podciąganiem i przysiadami musi być angażujący. Istotny jest także czas trwała treningu. Cały trening na siłowni nie powinien potrwać dłużej niż jedna godzina. Trzeba uważać również na przeforsowanie. Wycieńczenie po treningach nie wpływa dobrze na wyniki podczas walk. W dodatku bardzo istotna jest proporcjonalność. Jeśli więc chcesz skupić się na sztukach walki, poświęcaj więcej czasu na treningi właśnie tego typu – a nie na ćwiczenia siłowe. Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie. Dieta dedykowana kulturystom w żadnym razie nie pomoże osobie trenującej sporty walki. Dieta na wzrost masy mięśniowej ma jeden główny cel – poprawę wyglądu kulturysty. Tymczasem dla zawodnika sztuk walki najbardziej istotna jest sprawność, wytrzymałość i odpowiednie wykorzystanie techniki.

Stosując się do tych kilku prostych zasad, zwiększysz swoją siłę, polepszysz dynamikę i moc – bez przemęczenia i budowania nadmiernej masy mięśniowej. Wzmocnisz także stawy, poprawisz wytrzymałość i gibkość, co ma bardzo duże znaczenie, gdy chodzi o sporty walki.