W dobie obecnej mody na bycie fit kluby fitness i siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. To bardzo dobrze! Wiadomo, że regularna aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Warto podkreślić, że także i trening siłowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zarówno ze strony mężczyzn, jak i kobiet.

Dlaczego właściwie warto trenować siłowo? Jakie korzyści dla zdrowia niesie ze sobą trening siłowy? Już po jednym treningu zauważysz efekty – poprawi się Twoje samopoczucie, opadnie stres. Jednak korzyści z systematycznego wykonywanie ćwiczeń siłowych jest znacznie więcej.

Jeśli trening siłowy będzie wykonywany prawidłowo (warto skorzystać z usług trenera personalnego), tzn. postawisz na właściwą liczbę powtórzeń i odpowiednie obciążenie, możesz oczekiwać znacznej poprawy siły Twoich mięśni. Oczywiście, jeśli zależy Ci na progresie, musisz zwiększać stopniowo obciążenie. Systematycznie będzie zwiększać się siła i wytrzymałość tkanki mięśniowej. A silne mięśnie pozwalają na utrzymanie prawidłowej postawy, co pozytywnie wpływa na wygląd.

Trening siłowy to rewelacyjne rozwiązanie także i dla tych osób, które chciałyby stracić zbędne kilogramy. Dlaczego warto postawić na trening siłowy, nawet jeśli wydatek energetyczny z pojedynczego treningu nie jest zbyt wysoki? Trening z obciążeniem prowadzi do wzrostu tkanki mięśniowej, która potrzebuje dość dużo energii, aby móc właściwie funkcjonować. W efekcie zwiększa się metabolizm. Regularne treningi siłowe w odchudzaniu przełożą się na wyraźną utratę centymetrów w obwodach, masa ciała może natomiast zmienić się niezbyt znacznie.

Wbrew pozorom trening siłowy wpływa pozytywnie nie tyko na siłę i wytrzymałość naszych mięśni. Regularnie wykonywane ćwiczenia z obciążeniem poprawia także wytrzymałość kości, stawów oraz więzadeł. Stopniowe zwiększanie obciążenia sprawiają, że więzadła wzmacniają się, jednocześnie stając się bardziej elastyczne. W efekcie lepiej zaczyna funkcjonować cały aparat ruchowy.

Panie na pewno zainteresuje fakt, że treningi siłowe poprawiają także jędrność skóry. Jak to możliwe? W trakcie treningu stymulowane jest krążenie krwi, co w efekcie prowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienie tkanki podskórnej. Już po kilku tygodniach systematycznie wykonywanych treningów z obciążeniem można zauważyć poprawę jakości skóry. Aby uzyskać lepszy efekt można dodatkowo zastosować odpowiednie kosmetyki.

To jednak jeszcze nie wszystko. Treningi siłowe wzmacniają serce i normalizują ciśnienie krwi. Treningi z obciążeniem poprawiają kondycję mięśnia sercowego. W praktyce oznacza to, że osoby ćwiczące z obciążeniem są mniej narażone na zawał serca, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę itd. Choćby z tego względu warto rozważyć regularne wizyty na siłowni. A w jaki sposób ćwiczenia siłowe wpływają na ciśnienie krwi? Wykonywane systematycznie treningi siłowe zdecydowanie usprawniają przepływ krwi. Do tego zwiększa się elastyczność naczyń krwionośnych. W efekcie zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadciśnienia, które zresztą często jest uwarunkowane brakiem aktywności fizycznej oraz otyłością.