Silne, zdrowe ciało, które w dodatku świetnie się prezentuje, to marzenie wielu z nas. Zasadniczo każda aktywność fizyczna, jeśli tylko jest regularna, powinna przynieść dobre efekty. Jednak szczególnie polecanym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby harmonijnie wzmocnić całe ciało jest trening funkcjonalny. Od razu warto podkreślić, że trening funkcjonalny wzmacnia mięśnie, jednak nie prowadzi do ich nadmiernego przyrostu. To rodzaj treningu, który można polecić zarówno panom, jak i paniom.

Trening funkcjonalny różni się bardzo od tego, jaki możemy wykonać z pomocą maszyn na siłowni. Przede wszystkim należy podkreślić, że w trakcie treningu funkcjonalnego ćwiczący wykonuje podobne ruchy, jak podczas różnych wykonywanych każdego dnia czynności. Podczas treningu funkcjonalnego wykonuje się takie ćwiczenia jak np.: podnoszenie przedmiotów z podłogi (może to być tzw. martwy ciąg), podnoszenie przedmiotów ponad głowę, różne formy przysiadów, pompki, obroty, podciąganie na drążku itd. Trening funkcjonalny, odpowiednio przeprowadzony, odznacza się tym, że ćwiczący wykonuje bardzo różnorodne formy ruchu. Na pierwszy rzut oka trening taki wydaje się być niezbyt trudny, jednak wbrew pozorom jest to bardzo intensywna forma ruchu. A to z tego względu, że poszczególne ćwiczenia wykonuje sie zwykle w seriach, które trwają po 45 lub 90 sekund. Po ukończeniu każdej serii przechodzi się płynnie do kolejnej.

Trening funkcjonalny najlepiej byłoby wykonać pod okiem dobrego trenera funkcjonalnego, który pokaże nam, jak wykonać poszczególne ćwiczenia i będzie kontrolował ich poprawność w naszym wykonaniu. Oczywiście ćwiczenia tego typu nie muszą być monotonne, jest wiele przyrządów, które pozwolą na znaczne urozmaicenie treningu. Podczas treningów funkcjonalnych można użyć takich przedmiotów jak: drabinki, gumy, sztangielki, taśmy, piłki lekarskie o różnej wadze, bosu itd. Dobrze skomponowany trening funkcjonalny to znakomite przygotowanie przed różnego rodzaju egzaminami sprawnościowymi, jest to także forma ruchu, która powinna przynieść świetne efekty w przypadku osób walczących ze zbędnymi kilogramami.

Trening funkcjonalny ma naprawdę wiele zalet. Należy pamiętać o tym, że:

  • w trakcie treningu funkcjonalnego używane są wszystkie grupy mięśniowe, również mięśnie głębokie tułowia, których wyćwiczenie pozytywnie wpływa na pracę naszego kręgosłupa;

  • trening funkcjonalny pozwala na zwiększenie siły, poprawę kondycji oraz gibkości naszego ciała;

  • ćwiczenia funkcjonalne, wykonywane systematycznie prowadzą do poprawy sylwetki;

  • regularnie wykonywany trening tego rodzaju znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, urazów albo bólu mięśni;

  • trening poprawia poczucie równowagi, koordynację pracy mięśni oraz sprawia, że utrzymanie prawidłowej postawy ciała staje prostsze.

Nie da się zaprzeczyć, że trening funkcjonalny to forma ćwiczeń, która przynosi doskonałe efekty. Co ważne, treningi takie można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w swoim własnym domu. Systematycznie wykonywane treningi funkcjonalne sprawią szybko, że nasza sylwetka stanie się bardziej atrakcyjna, a mięśnie o wiele silniejsze.