Rozpoczynasz swoją przygodę z treningiem sportów walki? Chcesz zostać zawodnikiem? Warto zapoznać się z historią legendarnego mistrza sztuk walki. Tytuł ten przypisywany jest twórcy karate kyokushin – Masutatsu Oyama.

Sztuki walki okiem wielkiego Masutatsu

Warto już na wstępie zaznaczyć, że sztuki walki to nie to samo co sporty walki. W obu przypadkach stosowane są techniki walki, jednakże w przypadku sztuk walki celem jest samoobrona, a nierzadko także doskonalenie wewnętrzne. Sztuki walki kojarzone są przede wszystkim z azjatyckim podejściem. W końcu to właśnie ze wschodu wywodzi się kung fu, karate czy taekwondo. Mimo to, warto zapoznać się z tą motywującą historią!

Jeśli jesteś początkującym zawodnikiem sportów lub sztuk walki lub planujesz rozpoczęcie treningów, z pewności zainteresuje Cię to stare wschodnie przysłowie: „Początkującym stajesz się po tysiącu dni ćwiczeń, ekspertem po dziesięciu tysiącach dni”. Słowa te doskonale obrazują podejście wielkiego mistrza. Co więcej, to właśnie od tego powiedzenia pochodzi sama nazwa karate kyokushin.

Oyama uzyskał stopień 10 dan, jako jeden z nielicznych. Jednakże, nie tylko osiągnięcia na drodze kariery zawodowej wyróżniły legendarnego mistrza. Karate to dla Oyamy coś więcej niż metoda samoobrony. Sztuki walki stały się sensem jego życia i sposobem kontroli sprawowanej nie nad innymi, ale nad samym sobą. Karate kyokushin wymaga nieustannego treningu. Co ważne, treningi te są maksymalnie wyczerpujące. Sam Masutatsu Oyama trenował często w wysokich górach. Jeden z jego treningów potrwał aż 2 lata, w ciągu których mistrz poświęcał 14 godzin dziennie na samodoskonalenie fizyczne i psychiczne.

Jak podsumować dokonania Oyamy? Warto wspomnieć o jego walkach z bykami, a odbył ich ponad 50. Masutatsu Oyama potrafił zabić byka jednym uderzeniem. Czy to zasługa siły fizycznej? Niekoniecznie. Jak powtarzał sam mistrz wygrana z bykiem uzależniona jest od siły umysłu. Należy wyzbyć się lęku i tym samym wielkie zwierze staje się już niegroźne dla przeciwnika.

Mistrz karate Masutatsu Oyama – ciekawostki

Kim był Masutatsu Oyama? To mistrz karate, urodzony w Korei Południowej, wywodzący się z arystokratycznego rodu Yangban. Oyama już w wieku 13 lat rozpoczął naukę sztuk walki. Kolejno, dorastając już nie w Korei ale w Japonii, kontynuował rozwój pod okiem mistrza karate Funakoshi.

Ciekawostką jest, że w czasie II Wojny Światowej Oyama należał do oddziałów kamikaze, a w pierwszych latach kariery podejmował współpracę z przedstawicielami gangsterskiego półświatka. Warto wiedzieć, że w roku 1994 Masutatsu Oyama goszczony był w Polsce, a dokładniej w Katowicach, gdzie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Historia kariery Oyamy świetnie obrazuje, jak wiele trzeba z siebie dać, by osiągnąć sukces, gdy chodzi o sztuki walki czy sporty walki. Z drugiej jednak strony, radość z dokonań jest ogromna! Warto więc rozpocząć regularne treningi i rozwijać umiejętności. Jeśli interesuje Cię profesjonalne doradztwo i dobry trening, zajrzyj do Gym-Fight, centrum sportów walki we Wrocławiu.