Amatorsko ćwiczysz sporty lub sztuki walki, ale zaczynasz zastanawiać się nad karierą zawodową? Jak zostać zawodowym zawodnikiem MMA czy kickboxingu? Być może ten krótki poradnik okaże się dla Ciebie pomocny.

Od amatora do zawodowca – sztuki walki

Droga do zawodowej kariery w świecie sztuk walki nie jest prosta. Wiele możesz zyskać dzięki ciężkiej pracy i doświadczeniu. Regularne treningi i sumienne ćwiczenia to jedno. Liczy się również ambicja i talent, a także indywidualne predyspozycje. Jak zostać zawodowym zawodnikiem sztuk walki? O tym najczęściej decyduje trener. To właśnie on wyłania z grupy osoby, które mogą liczyć na rozwój kariery zawodowej.

Na jakiej podstawie wybierani są zawodnicy? Z pewnością każdy trener podchodzi do tej sprawy inaczej. Wiadomo jednak, że trener najzwyczajniej w świecie obserwuje osoby uczestniczące w zajęciach. Można w ten sposób z łatwością ustalić, kto wykonuje sumiennie wszystkie zalecenia – zarówno te w warunkach klubowych, jak i ćwiczenia do stosowania w domu czy na siłowni.

Nie chodzi jednak o to, by być ideałem. Błędy popełnia każdy, zwłaszcza na początku swojej drogi. Dlatego przede wszystkim pod uwagę bierze się sumienność ewentualnego zawodnika, jego chęć nauki. Niezwykle istotne jest także nastawienie względem trenera. W zawodowstwie bardzo ważne jest w końcu sumienne wykonywanie zaleceń. Oczywiście nie bez znaczenia jest regularna obecność na treningach.

Jak zostać zawodowym zawodnikiem sztuk walki?

Jak długo trzeba trenować, by zostać zawodowcem? Wszystko to zależne jest od częstotliwości treningów i zaangażowania. Często już po kilku miesiącach trenujący przeniesieni są do grupy zawodowej i tam uczestniczą w sparingach lub nawet amatorskich walkach. Jeżeli również w grupie amatorskich zawodników wykażesz się dobrymi wynikami i nienagannym nastawieniem, możesz liczyć na wyróżnienie, w formie przeniesienia do grupy zawodowej.

Z pewnością zadajesz sobie również pytanie: ile zarabia zawodowy zawodnik sztuk walki? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zarobki zawodników uzależnione są od ich doświadczenia i poziomu walk. Początkujący zawodnicy zarabiają od kilkuset do 1000 zł za walkę. Natomiast zawodowcy na najwyższym poziomie mogą liczyć nawet na kilkaset tysięcy złotych za walkę.

Niemniej istotne jest to, jak wiele walk w roku odbędziesz. Początkujący zawodnicy biorą udział w kilku walkach w ciągu całego roku. Jednakże większość z nich może spodziewać się pomocy, z strony sponsorów. To bardzo ważne, ponieważ przygotowania do walk są dość kosztowne i początkowo wydatki przewyższają zarobki. Na szczęście to zmienia się wraz z rozwojem kariery!

Chcesz zostać zawodnikiem sztuk walki? Poszukujesz trenera personalnego? Interesują Cię treningi sztuk walki we Wrocławiu? Skontaktuj się z Gymfight. Możesz tu liczyć na pomoc trenera z tytułem między innymi Zawodowego Mistrza Świata K1 WKA.