Wiele osób, które regularnie trenują, rezygnuje z rozciągania po treningu. Jeśli i Ty zaraz po zakończeniu ćwiczeń na siłowni, po prostu opuszczasz salę albo nie rozciągasz się po bieganiu, robisz duży błąd. Chyba każda aktywna osoba wie doskonale, że rozciąganie po treningu jest ważne, ale prawda jest taka, że wielu z nas to po prostu zaniedbuje. Może warto jednak poświęcić kilka minut? Postaramy się wyjaśnić, dlaczego powinieneś się rozciągać przed i po każdym treningu.

Dlaczego warto się rozciągać?

Prawda jest taka, że wiele osób rezygnuje z rozciągania, bo uważa ten etap treningu zwyczajnie za nudny. Rzeczywiście, rozciąganie, czyli stretching, może nie jest specjalnie interesującą formą aktywności fizycznej, jednak przynosi znakomite efekty. Warto pamiętać o rozciąganiu zarówno przed treningiem, jak i po. Uwaga: przed ćwiczeniami wskazane jest rozciąganie dynamiczne. Jeśli rozciągniesz mięśnie przed treningiem siłowym lub bieganiem, wzmocnią się Twoje ścięgna, jednocześnie polepszy się ukrwienie mięśni. W efekcie znacząco spadnie ryzyko kontuzji.

To jeszcze nie wszystko. Jeśli będziesz się regularnie rozciągać, poprawi się Twój zakresu ruchu, co przełoży się na lepsze wyniki podczas treningu. Stretching pomaga także w zachowaniu właściwej postawy ciała, zapobiega przykurczom mięśni.

Jakie efekty daje regularne rozciąganie?

Rozciąganie przynosi łatwo zauważalne efekty. Jeśli dobrze rozciągniesz się przed treningiem, zdecydowanie obniżysz ryzyko wystąpienia kontuzji. Stretching wpływa doskonale na stan naszych więzadeł oraz ścięgien, więc zmniejsza się ryzyko ich zapaleń czy naderwania.

Panie na pewno docenią fakt, że regularny stretching pozwala na wyraźne wysmuklenie mięśni. Przy regularnym rozciąganiu już po mniej więcej miesiącu widoczne są efekty. Mięśnie stają się dłuższe, nie tak zbite, efektem jest szczuplejsza sylwetka. Stretching może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla pań, które uskarżają się na zbyt masywne uda i łydki.

Kolejnym argumentem za rozciąganiem się przed treningiem zasadniczym jest fakt, że rozciągnięte (dynamicznie) mięśnie pracują lepiej w czasie ćwiczeń. Nieważne czy planujesz bieganie czy trening na siłowni, zauważysz na pewno, że Twoje mięśnie będą bardziej sprawne, ruch będzie Ci przychodził łatwiej. A do tego mięśnie będą się wolniej męczyć.

Co jest istotne, aby rozciąganie było skuteczne i bezpieczne?

Jeśli nie spróbujesz, nie przekonasz się, jak przydatny może być regularny stretching. Jak w przypadku każdej formy aktywności fizycznej, warto pamiętać o kilu zasadach bezpieczeństwa. Także przed sesją rozciągania pamiętaj o rozgrzewce. Aby rozciąganie było bezpieczne i jednocześnie efektywne, wykonuj wszystkie ruchy powoli i spokojnie. W przypadku rozciągania statycznego staraj się wytrzymywać w każdej pozycji około 30 sekund. Bardzo ważne jest równomierne oddychanie. Ostry ból lub drżenie mięśnia to oznaka, że za mocno rozciągasz daną część ciała. Jeśli chcesz mieć efekty, nie przesadzaj.