„Kule armatnie” to przysłowiowa nazwa kettlebells, rosyjskich ciężarków. Historia tego treningu jest długa i niezwykle ciekawa. Obecnie kettlebells wracają do łask, między innymi ze względu na ich wielofunkcyjność. Kto powinien sięgnąć po ciężarki kulowe?

Krótka historia kettlebells – jak to się zaczęło?

Kettlebells, czyli ciężarki w kształcie kul z uchwytami to akcesoria do ćwiczeń, które zyskują coraz większą popularność – również wśród zawodników sportów walki. Jak przedstawia się historia tej metody treningu? Z pewnością już w czasach starożytnych istniały jakieś formy ćwiczeń siłowych, w których wykorzystywano ciężarki. Jeśli jednak chodzi konkretnie o kettlebells, udokumentowana historia rozpoczyna się w wieku XVIII. Wtedy rosyjscy rolnicy wykorzystywali ciężarki odmierzając zbiory. Na tym jednak nie kończyła się ich rola, ponieważ rolnicy ćwiczyli z ich wykorzystaniem swoją tężyznę fizyczną. Ciężarki były również wykorzystywane w czasie tak zwanych jarmarków na wsiach (D. Gloc, S. Małysz, Kettlebell, „Historia, style i zastosowanie we współczesnym treningu prozdrowotnym”, Hygeia Public Health, 2014, nr 49 (4), s. 887).

W okresie późniejszym kettlebells były wykorzystywane przez Marynarkę Wojenną. W ten sposób kettlebells stały się właściwie podstawą rosyjskiego sportu. (P. Tsatsouline, „Wielkie wejście odważników kulowych”, tłum. R. Lipko, Łódź 2013, s. s. 13 ? 23). Nie chodziło tylko o budowę masy mięśniowej, ale także ćwiczenie umiejętności motorycznych i wytrzymałości. Niedawno rosyjskie ciężarki powróciły do łask, jako dobra alternatywa dla typowych ćwiczeń siłowych ze sztangą.

Dlaczego właśnie ćwiczenia z kettlebells?

Kettlebells mogą być wykorzystane do ćwiczeń siłowych, motorycznych i wytrzymałościowych obejmujących nie tylko ramiona i klatkę piersiową ale również inne mięśnie ciała. Tymczasem ćwiczenia z hantlą to przede wszystkim ćwiczenia siłowe, dedykowane osobom chcącym budować rzeźbę ciała. Z tego względu to właśnie kettlebells sprawdzi się bardziej jako trening dla zawodników walki. W sportach walki wymagana jest bowiem nie tylko tężyzna, ale raczej szeroko pojęta sprawność fizyczna.

Trening kettlebells to pojęcie bardzo ogólne. Odważniki kulowe mogą być bowiem wykorzystywane do wielu typów ćwiczeń, a poszczególne style zyskały nawet konkretne nazwy, jak „kettlebells hardstyle”. Ważne, by planując treningi korzystać z porad specjalisty. Najlepiej jest uczestniczyć w treningach grupowych lub indywidualnych pod okiem trenera. Podczas ćwiczeń kettlebells istotne są zasady bezpieczeństwa i technika ćwiczeń. Trenując na własną rękę można nadwyrężyć mięśnie czy dorobić się kontuzji.

Treningi z zastosowaniem tego akcesorium mogą być bardzo efektywne. Obecnie, ze względu na przepisy epidemiczne treningi Gym-Fight przeprowadzane są online. Jednakże w najbliższym czasie sytuacja ta może ulec zmianie, a zajęcia w klubach sportowych zostaną wznowione. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał skontaktuj się z nami i weź udział w treningach kettlebells. Ćwiczenia odbywają się pod okiem doświadczonego mistrza sportów walki!