Zamierzasz trenować sztuki walki, nie wiesz jednak jak przygotować się do pierwszego treningu? Z pewnością ten krótki poradnik dla początkujących pomoże Ci pozbyć się wszelkich wątpliwości. Jak wygląda pierwszy trening kickboxingu lub MMA? Czy trzeba się przygotować i co ze sobą zabrać?

Jak przygotować się na pierwszy trening sztuk walki?

Wbrew pozorom do treningu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Trening są w końcu po to, by nabrać doświadczenia, uformować ciało, wzmocnić mięśnie i poprawi gibkość. Dlatego pierwszym krokiem jest po prostu zapis do grupy dla początkujących. W naszym klubie, taka grupa funkcjonuje i można do niej dołączyć w dowolnym momencie. Problem pojawia się wtedy, gdy zajęcia nie są podzielone pod kątem doświadczenia. W takim wypadku trzeba się zwyczajnie dostosować, ponieważ taki trening przebiega zwyczajnie tak samo, jak zajęcie w każdym innym dniu. Nie trzeba się jednak obawiać, że inni zawodnicy wykorzystają brak doświadczenia! Każdy z uczestników zajęć powinien stosować się do zasad dobrego wychowania i zdrowej współpracy.

Treningi dla początkujących – jak to wygląda?

Znajdziesz tu kilka faktów dotyczących sztuk walki, które nieco odmienią Twój sposób postrzegania tego sportu! Jak wyglądają treningi dla początkujących?

  • Treningi nie polegają wyłącznie na prowadzeniu walki, choć sparingi są ich istotną częścią. Tak naprawdę treningi sztuki walki dla początkujących to zajęcia ogólne. Chodzi o to, by poprawić sprawność, kondycję i siłę.

  • Sztuki walki to technika! Treningi sztuk walki dla początkujących polegają w dużej mierze na nauce technik walki. Na początku „przeciwnikami” zawodnika są akcesoria bokserskie. Dopiero w kolejnym etapie zaczynają się sparingi.

  • Podczas pierwszego treningu własne wyposażenie nie jest wymagane. Jeśli jednak będzie konieczne jego użycie, zazwyczaj dostępne wyposażenie awaryjne dla początkujących. W dodatku pierwsze treningi nie zawsze wymagają użycia jakiegokolwiek sprzętu, w postaci ochraniaczy czy rękawic. Na kolejne treningi ze sparingami warto już przynieść własne ochraniacze na zęby i ochraniacze genitaliów.

Co zabrać na pierwszy trening sztuk walki?

Choć sprzęt zazwyczaj nie jest wykorzystywany na pierwszy zajęciach, warto zabrać inne, podstawowe rzeczy. Są to na przykład spodenki pozbawione kieszeni, zamków, guzików i innych typów wykończeń, które w praktyce często okazują się niebezpieczne. Z kolei koszulka na treningi powinna być dopasowana, najlepiej wykonana z materiału oddychającego. Idealne są tak zwane koszulki kompresyjne, które są nie tylko wygodne, ale także prawie niezniszczalne. Kolejna rzecz to klapki, które warto zakładać ze względów higienicznych (jeszcze przed wejściem na matę treningową). Najlepiej wyposażyć się także w butelkę wody i ręcznik.

Warto pamiętać także o jednej, istotnej rzeczy. Zajęcia prowadzone są w przyjaznej atmosferze, najczęściej w małych grupach. Dzięki temu można poznać wszystkich trenujących i stworzyć zgraną ekipę. Nie trzeba się więc pierwszych treningów obawiać. Uciążliwe mogą być natomiast pierwsze zakwasy po treningu!