Obecnie nie budzi już niczyjej wątpliwości, że regularne treningi mają wiele zalet – zarówno dla naszej sylwetki, jak i zdrowia. Warto zastanowić się, kiedy powinno się trenować. Rano, po południu czy wieczorem? Dość często słyszy się, że najlepszy jest trening rano. Czy rzeczywiście? Okazuje się, że każda pora ma plusy dla ćwiczących. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie zalety ma trening w różnych porach dnia.

Trening o poranku pozwoli Ci lepiej zaplanować dzień

Dlaczego warto trenować właśnie rano? Okazuje się, że trening o poranku to doskonały sposób dla osób, które chciałyby dostarczyć sobie energii na resztę dnia. Dużym plusem jest także uczucie satysfakcji po wykonanym treningu. Trenując rano, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że trening się nie odbędzie ze względu na niespodziewane wydarzenia. Poza tym, możesz lepiej zaplanować inne aktywności w ciągu dnia. Jedno jest pewne, po porannym treningu Twoje samopoczucie będzie lepsze przez cały dzień dzięki uwalnianym endorfinom. Jeśli trenujesz na zewnątrz, możesz liczyć, że przy regularnych treningach znacznie poprawi się Twoja odporność. Jeśli natomiast trenujesz na siłowni, trening o poranku ma tę zaletę, że zwykle w godzinach porannych siłownie nie są zbyt zatłoczone.

Trening po południu, czyli w czasie najwyższej efektywności mięśni

Ze względów organizacyjnych dobrym rozwiązaniem są także treningi po południu, chociażby zaraz po pracy. To zresztą czas, kiedy Twoje mięśnie są najbardziej efektywne. Popołudnie to znakomity czas na trening oporowy. O tej porze Twój organizm jest już dobrze rozbudzony, a z drugiej strony nie jest jeszcze tak zmęczony, jak po całym dniu. Wczesnym popołudniem mięśnie wykazują największą sprawność. Jeśli zatem masz możliwość pójścia na siłownię w okolicach 14, zrób to. Sporo osób ćwiczących w godzinach popołudniowych podkreśla, że trening o tej porze zdecydowanie zmniejsza chęć na podjadanie. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkim, którym zależy na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów.

Trening wieczorem – wzrost wytrzymałości organizmu

Całkiem dużo trenujących osób preferuje treningi wieczorem. Jeśli lubisz tę porę na ćwiczenia lub wybierasz ją ze względu na Twój tryb pracy, także możesz osiągnąć dobre efekty. Wieczór to bardzo dobry czas na treningi wytrzymałościowe. O tej porze wytrzymałość organizmu jest największa; w godzinach 16-19 wzrasta metabolizm, poza tym w okolicach godziny 18 ciało osiąga najwyższą temperaturę w ciągu dnia. Wieczorne ćwiczenia mają wiele zalet także dla osób, które wykonują stresującą pracę. Trening wykonany wieczorem (ale nie bezpośrednio przed snem) pozwala zredukować stres, w efekcie jesteśmy odprężeni, można się lepiej wyciszyć przed snem. Zresztą sama jakość snu także jest lepsza.

Jak widać, o każdej porze dnia można trenować efektywnie. Jeśli zależy Ci na wyraźnym progresie, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego obciążenia (pomocny może okazać się trener personalny) i po prostu trenuj systematycznie. Niezależnie od tego, czy trenujesz rano, po południu czy wieczorem, przy odpowiedniej determinacji i konsekwencji efekty na pewno przyjdą.