Kickboxing i MMA to sporty walki, które wydają się być bardzo podobne. Istnieją jednak istotne różnice, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem wyboru. Kto powinien wybrać kickboxing a dla kogo odpowiednie będzie MMA? Sprawdź!

Czym kickboxing różni się od MMA?

MMA jest dziedziną specyficzną, ponieważ są to mieszane sztuki walki. Tymczasem kickboxing jest sportem walki, który rządzi się konkretnymi zasadami. Jak przedstawiają się najważniejsze różnice? Warto zapoznać się z poniższym zestawieniem.

  1. W kickboxingu stosowane są przede wszystkim kopnięcia i ciosy bokserskie – jak sama nazwa wskazuje. To sport walki, który zarazem zawiera w sobie elementy karate i boksu. Spory nacisk kładzie się na holistyczny rozwój zawodników. Z kolei w MMA nie obowiązują właściwie żadne zasady, oczywiście za wyjątkiem zastosowania broni. Innymi słowy, jest to mieszanka różnych sportów walki. Zastosowanie znajduje tu oczywiście ochrona zdrowia i życia zawodników. Oprócz tego stosowane są zasady wewnętrzne, np. te obowiązujące w ramach konkretnego klubu sportów walki.
  2. W MMA walka odbywa się zarówno stójce, jak też w tak zwanym parterze i w zwarciu, a więc tak naprawdę na wszystkich możliwych poziomach. Tymczasem w kickboxingu walki prowadzi się w stójce. W kickboxingu nie są stosowane zapasy czy dźwignie, dlatego trening jest skupia się na wspomnianych już kopnięciach i ciosach.
  3. Trening kickboxingu opiera się na nauce i praktycznym zastosowaniu zasad ringu. Gdy chodzi o MMA warto wprowadzić tak zwany trening przekrojowy, ze względu na konieczność nauki walki na poziomie stójki, zwarcia i parteru.

Kickboxing i MMA – czy obowiązują dodatkowe zasady?

Ze względu specyfikę tych sportów walki, w klubach zwykle obowiązują dodatkowe zasady. W przypadku GYM-FIGHT, w zajęciach uczestniczyć mogą zarówno osoby nieletnie, jak i dorośli. Jednakże, w przypadku tych pierwszych warunkiem jest jednak ważna zgoda od opiekuna. Ponadto każdy z uczestników musi zapoznać się z regulaminem. W dokumencie tym zaznaczono, że trening wspomnianych sportów walki wiąże się z pewnym ryzykiem. Ponadto, zarówno w przypadku kickboxingu, jak i MMA należy stosować się do poleceń instruktora, który dba o bezpieczeństwo trenujących.

Nawet gdy chodzi o MMA powinno się dążyć do minimalizacji ryzyka. Choć potocznie „wszystkie chwyty są dozwolone”, w praktyce należy unikać sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Co więcej, w obu przypadkach możliwy jest trening rekreacyjny, jak i zawodowy. Z reguły organizowany jest więc podział, by zapewnić poszczególnym uczestnikom odpowiednie warunki rozwoju. W szczególności w przypadku kickboxingu treningi dla zawodników organizowane są oddzielnie.

Chcesz trenować sporty walki, ale nie wiesz co wybrać – kickboxing czy MMA? Skontaktuj się z GYM-FIGHT we Wrocławiu. Zyskasz dostęp do porad ekspertów, ponieważ pracują u nas doświadczeni instruktorzy, jak i Zawodowy Mistrz Świata K1 WKA. Podzielimy się z Tobą wiedzą i umiejętnościami, a Ty z łatwością wybierzesz sport walki idealny dla siebie.