Dobre wyniki w bieganiu wymagają przede wszystkim regularnych treningów biegowych. Jednak warto mieć świadomość, że najlepsi biegacze nie zaniedbują także treningów wzmacniających. Jak poprawić siłę biegową? Okazuje się, że bardzo pomocne mogą okazać się rosyjskie odważniki, które znane są także jako kettlebells.

Kettlebells to dziesiątki możliwości

Na pierwszy rzut oka rosyjskie odważniki wydają się być nieco prymitywnym sprzętem sportowym. Jednak warto podkreślić, że z ich pomocą można wykonać wiele ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z kettlebells, dobrze byłoby, gdybyście udali się na zajęcia z instruktorem. Rosyjskie odważniki to gwarancja szybkich efektów. Jednak bardzo ważna jest w tym przypadku odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń.

Podstawowym ćwiczeniem z kettlebells jest swing. Główną zaletą tego ćwiczenia jest fakt, że podczas każdego swingu angażowanych jest wiele mięśni i stawów – w zasadzie od samych kostek aż po ramiona. Odpowiednie obciążenie w tym przypadku to takie, które umożliwia wykonanie kilkunastu powtórzeń w każdej serii.

Kettlebells a hantle

Na pierwszy rzut oka rosyjskie odważniki mogą wydawać się hantlami o nietypowym kształcie. Tymczasem to nieprawda. Wystarczy wprawić odważnik w ruch, aby zauważyć, że ma on inaczej umieszczony środek ciężkości. W praktyce oznacza to, że w trakcie wymachu kettlem powstaje większy moment siły. Przy podnoszeniu odważnika do góry działają siły zginające korpus, bark, a także ramię i przedramię. Oprócz tego efektywnie trenowane są tak ważne mięśnie stabilizujące. I to w całym ciele.

Siła biegowa a kettlebell

Jeśli zależy Ci na podniesieniu siły biegowej, na lepszym bieganiu także i na długich dystansach, powinieneś zdecydowanie pomyśleć o treningach z rosyjskimi odważnikami. Regularne treningi z użyciem odpowiedniego obciążenia pozwolą Ci na szybki rozwój siły, w tym także koordynacji międzymięśniowej, która dla biegacza jest bardzo ważna.

Kettlebell mają tę ważną przewagę nad siłownią, że podczas treningu z nimi nie jest rozwijana nadmiernie masa mięśniowa. Pamiętajmy o tym, że nadmierna masa mięśniowa bynajmniej nie służy wyczynowym biegaczom. Stąd też warto postawić na kettlebells, które wzmocnią całe ciało biegacza, a jednocześnie nie przyczynią się do znacznego przyrostu wagi.

Najlepsze ćwiczenia z kettlebells dla biegaczy

Jak już wspomnieliśmy, istnieje sporo różnych ćwiczeń z rosyjskimi odważnikami. Jeśli jednak szukacie ćwiczeń idealnych dla biegaczy, możecie bazować na trzech podstawowych ćwiczeniach. Chodzi tutaj o:

  • swing – w zależności od Twoich potrzeb możesz poprawić za pomocą swingów kondycję albo zwiększyć siłę. W pierwszym przypadku zaleca się wyższe zakresy powtórzeń, w drugim większe ciężary przy mniejszej liczbie powtórzeń;
  • tureckie wstawanie – to ćwiczenia bardzo dobrze wzmacnia górne partie ciała, a także pozytywnie wpływa na stabilizację;
  • goblet – siady z odważnikiem to ćwiczenie, które znacznie podnoszą siłę nóg. Wykonywanie tego ćwiczenia pomoże Ci efektywnie biegać dłuższe dystanse.