Ćwiczysz sporty walki (zawodowo lub amatorsko) i zastanawiasz się czy joga jest dla Ciebie? Wbrew pozorom, według specjalistów joga to idealne ćwiczenie dla ciała, zwłaszcza gdy zajmujesz się sportami walki. Dlaczego?

Ćwiczenia dla zawodników sportów walki. Dlaczego joga?

Zawodnicy sportów i sztuk walki powinni skupiać się nie na masie mięśniowej, ale na sprężystości, wytrzymałości, elastyczności. Nic więc dziwnego, że wielu ekspertów w dziedzinie jogi zaleca ćwiczenia z tego zakresu właśnie zawodnikom sportów walki.

Wypowiedzi ekspertów mówią same za siebie. Joga wpływa doskonale na organizm pojmowany holistycznie. Podczas gdy ćwiczenia aerobowe i siłowe wzmacniają tkankę mięśniową i spalają tłuszcz, joga oddziałuje na wiele aspektów ludzkiego organizmu. Wpływ jogi jest widoczny w odniesieniu do układu krwionośnego, limfatycznego, nerwowego, pokarmowego, hormonalnego. Ćwicząc asany jednocześnie wspierasz pracę mózgu i płuc. Ponadto wzmacniasz kości i stawy.

Jedną z oczywistych zalet jest poprawa elastyczności mięśni i ścięgien oraz nauka kontroli nad oddechem. Wbrew pozorom oba te aspekty mogą znacznie poprawić Twoją kondycję i osiągi, również gdy chodzi o sporty i sztuki walki. Umiejętność kontroli oddechu pozwala kontrolować także sytuację, nerwy i sposób myślenia. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować każdy kolejny ruch, nawet gdy warunki nie służą rozmyślaniom (źródło: https://joga.org.pl/artykuly,wplyw-jogi-na-organizm-natasza-moszkowicz,5,30.html)

Dobrze rozciągnięte mięśnie i stawy są z kolei niezbędne to wykonania wielu chwytów sportów walki, nie mówiąc już o sztukach walki. Jeśli Twój dotychczasowy trening nosił znamiona treningu siłowego i wytrzymałościowego, joga tym bardziej jest dla Ciebie. Zwykłe ćwiczenia rozciągające mogą nie wystarczyć, ponieważ ich wpływ na organizm nie jest tak holistyczny, jak jest to w przypadku jogi.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę w ramach sportów walki?

Coraz częściej nagłaśnia się pozytywny wpływ jogi również gdy mowa o taśmach anatomicznych czy też powięziach. Okazuje się, że stan powięzi ma niebagatelny wpływ na kondycję całego organizmu i zdolności w zakresie aktywności fizycznej. To właśnie powięź umożliwia prawidłowy przepływ płynów w organizmie – o ile sama powięź funkcjonuje w sposób odpowiedni. Zaburzenia, urazy, zastoje w obrębie powięzi przekładają się na poziom funkcjonowania organizmu zarówno w sferze fizycznej, jak też nerwowej, psychicznej.

Jakie są zalety jogi w praktyce? W czasie treningu odczuwalna jest większa sprężystość ciała, wytrzymałość stawów i mięśni. Oprócz tego zwiększa się prawdopodobieństwo, że unikniesz urazu w czasie treningów lub walk. Jeśli już zmagasz się z urazami, joga może pomóc Ci powrócić do normy. Poprawa przepływu płynów bezpośrednio wiąże się z poprawą zdolności do regeneracji tkanek (źródło: https://www.body-challenge.pl/artykul/joga-i-trening-powieziowy-dla-sportow-walki).

Podsumowując, joga może mieć dobroczynny wpływ nie tylko na samopoczucie i organizm pojmowany jako całość. Może także pozytywnie odbić się na Twoich umiejętnościach z zakresu sportów i sztuk walki. Zanim jednak zdecydujesz się na ćwiczenia jogi, skonsultuj się ze specjalistą. Z jogą nie ma żartów, dlatego warto ćwiczyć pod okiem doświadczonych joginów. Warto zapoznać się także ze źródłami podanymi w tym artykule, celem zapoznania się ze szczegółami tego zagadnienia.