Planujesz rozpocząć przygodę z nauką sportów walki? Zatem z pewnością wiesz już nieco na ten temat. Dlatego nie znajdziesz tu listy sportów walki ze szczegółowymi opisami. To praktyczny poradnik dla tych, którzy chcą wybór dostosować perfekcyjnie względem potrzeb i preferencji.

Sporty walki – czy to wybór dla każdego? Jaki sport walki wybrać?

Czy sporty walki to wybór dla Ciebie? Jeśli tak, to z pewnością nie każdy sport walki okaże się tym wymarzonym. Tymczasem regularność treningów uzależniona jest od masy pozytywnej energii i motywacji. Warto więc wybrać sport walki, który rzeczywiście Cię pasjonuje. Oprócz tego istotne są także inne, pozornie mniej ważne aspekty.

  1. Czy chcesz się rozwijać i zostać zawodnikiem?Jeśli tak, wybieraj tylko te sporty walki, które umożliwiają rozwój, a więc zdobywanie kolejnych poziomów zaawansowania. Istotna jest także opcja praktyki i możliwość przeniesienia uzyskanych umiejętności na grunt zawodowy. Na szczęście dynamiczne poziomy zaawansowania to podstawa, w zdecydowanej większości przypadków.Być może wyjątkiem jest tu MMA, a więc mieszane sztuki walki. Zawodnicy MMA często trenują wspólnie, niezależnie od stopnia zaawansowania. Warto upewnić się również, czy w konkretnym klubie sportowym zawodnicy są przygotowywani pod kątem rozwoju kariery? Co więcej, w tym wypadku dobrym wyborem będzie także trening personalny.
  2. Jak wygląda Twoje życie codzienne?Dostosuj częstotliwość treningu względem typowego harmonogramu dnia. Wspomniana już regularność jest kluczem do sukcesu, niezależnie od tego czy chodzi o rozwój zawodowy, czy też jesteś po prostu pasjonatem. Trzeba również znaleźć czas na ćwiczenia i szeroko pojętą dbałość o zdrowie.Co więcej, warto zastanowić się nad doborem sportu walki zależnie od wykonywanego zawodu. W końcu nie każdy może trenować boks i pozwolić sobie na kontuzje, sińce i inne „efekty uboczne”. Dotyczy to chociażby nauczycieli, urzędników, prawników i przedstawicieli wielu innych zawodów.
  3. Co Cię pasjonuje? Mistrzowie wschodnich sztuk walki są dla Ciebie wzorem? A może raczej interesuje Cię kickboxing? To spora różnica! Dlatego nie wybieraj sportu walki tylko dlatego, że treningi są oferowane w okolicy. Owszem, aspekty praktyczne są istotne, jednak to właśnie motywacja odgrywa kluczową rolę.
  4. Czy spodobał Ci się pierwszy trening sportów walki?Pamiętaj o praktyce. Atmosfera, poziom kwalifikacji instruktora, scenariusz zajęć – nie można tego doświadczyć inaczej, niż tylko udając się na pierwszy trening. Pierwsze wrażenie powinno być istotnym drogowskazem. Warto także zasięgnąć opinii dotychczasowych uczestników.

Jak wybrać sport walki? Na pewno świadomie i racjonalnie, biorąc pod uwagę dalszą przyszłość. Nie warto kierować się wyłącznie praktycznymi względami, nawet jeśli chodzi tylko o utratę wagi i budowanie sylwetki. Jeśli więc szukasz dobrego trenera personalnego bądź interesują Cię zajęcia grupowe i sparingi – sporty walki we Wrocławiu potrenujesz w Gymfight.