Jak z pewnością wiesz, MMA cieszy się popularnością ze względu na elastyczne zasady. W ramach tej dyscypliny sztuk walki można stosować chwyty innych sztuk i sportów walki. Wiele osób zastanawia się, jak zaczęła się historia sztuk walki?

Kilka słów o historii mieszanych sztuk walki

Wiele osób decyduje się na trening MMA, ponieważ jest kreatywną forma sztuk walki. Właściwie jedynym zakazem jest zakaz stosowania broni. Kolejną ważną kwestią jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa, by w czasie walk nie doszło do narażenia zdrowia i życia. Pozostałe chwyty są dozwolone.

Sama nazwa MMA, czyli Mixed Martial Arts, pojawiła się dopiero w 1993 roku. Co ciekawe, autorem nie jest twórca, lecz krytyk telewizyjny Howard Rosenberg. Jednak sama dyscyplina istniała wiele lat wcześniej. Już w starożytności, w czasie igrzysk olimpijski odbywały się zawody w ramach dyscypliny o nazwie pankration. Dyscyplina ta stanowiła połączenie boksu i zapasów. Oprócz tego, obowiązywały zaledwie trzy zasady, dzięki którym w większości przypadków właściwie nie dochodziło do śmiertelnych obrażeń (źródło, źródło).

Współczesne MMA. Jak to się zaczęło?

W latach 20-tych ubiegłego wieku w Brazylii organizowane były pojedynki vale tudo. To walka wręcz, w której obowiązują minimalne zasady postępowania. Z czasem, katalog zasad się poszerzał, a ostatecznie powstały właśnie mieszane sztuki walki MMA. Rozwój samego MMA miał miejsce w latach 90-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy powstała nazwa tej dyscypliny i rozpoczęła się popularyzacja Mixed Martial Arts.

W czasie walk zakazane jest stosowanie chwytów zagrażających zdrowiu lub życiu zawodników. Ich lista jest dość długa i zawiera między innymi gryzienia, uderzanie głową, ciosy w oczy i kręgosłup. Najczęściej rywalizacja kończy się poddaniem jednego z zawodników lub nokautem. Nie zmienia to faktu, że nadal zdarzają się wypadki śmiertelne w czasie walk MMA. Ostatni z nich miał miejsce prawdopodobnie w roku 2017. Zawodnicy MMA zaopatrzeni są w rękawice i ochraniacze na zęby (źródło, źródło).

Więcej na temat mieszanych sztuk walki

Zawodnicy stosują zwykle trening przekrojowy, który umożliwia im naukę elastycznej walki. Pomimo niezwykłe różnorodności chwytów oraz możliwości walk w parterze i stójce, można wskazać pewne reguły. Na przestrzeni lat wykształciło się kilka typów zawodników, a mianowicie „parterowcy”, „zapaśnicy” oraz „uderzacze”. Oprócz tego zazwyczaj stosowany jest podział na kategorie wagowe.

Mieszane sztuki walki zyskały popularność również w naszym kraju. W Polsce, zawodowe walki organizowane są między innymi przez KSW, czyli Konfrontację Sztuk Walki, a także Profesjonalną Ligę MMA czy też Fighters Arena. W celu ich organizacji zwykle wykorzystuje się ring bokserski. (źródło)

Trening MMA organizowany jest w ramach oferty Gym-Fight we Wrocławiu. Jeśli więc potrzebujesz w tym względzie porady, chcesz zostać zawodnikiem MMA lub trenować mieszane sztuki walki – skontaktuj się ze specjalistami z Gym-Fight. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!