Fitness to jedna z najpopularniejszych aktywności sportowych we współczesnym świecie. Ale w przeciwieństwie do sportu, bez nacisku na kulturystykę, celem fitnessu nie jest osiąganie rekordów, ale prowadzenie zdrowego stylu życia.

Czym jest fitness?

Życie w metropolii jest dziś trudne do wyobrażenia bez fitnessu. Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej wpływa na sukces we wszystkich dziedzinach życia, przede wszystkim w pracy i rodzinie. Fitness to także codzienny reżim, który obejmuje regenerację po wysiłku, odpoczynek i prawidłowe odżywianie, czyli całkowicie zdrowy tryb życia. Zestaw ćwiczeń fitness oraz dieta dobierane są indywidualnie, duże wsparcie uzyskuje się od trenera personalnego, który opracuje ćwiczenia w zależności od wieku, stanu zdrowia, przeciwwskazań, celów (odchudzanie, przyrost masy ciała itp.), budowy i cech sylwetki.

Wyznaczanie celów – ważny etap zajęć fitness

Wybór programu treningowego zależy od wyboru celu.

  • Szczupła, piękna sylwetka.
  • Promocja zdrowia, poprawa układu krążenia, stawów
  • Poprawa ogólnego samopoczucia, wytrzymałości organizmu.
  • Wzmocnienie i zwiększenie masy mięśniowej.

Istnieją dwa główne rodzaje aktywności fizycznej – ćwiczenia aerobowe i beztlenowe

Ćwiczenia aerobowe to w zasadzie nie tylko aerobik, ale także bieganie, jazda na rowerze, pływanie, czyli te rodzaje aktywności fizycznej, kiedy organizm wykorzystuje tlen do uwolnienia energii, spalane są węglowodany i tłuszcze i dostarczają energii pracującym mięśniom. Ćwiczenia aerobowe skutecznie wpływają korzystnie na zdrowie, poprawiają pracę układu krążenia, utrzymują ogólną sprawność fizyczną oraz przyspieszają przemianę materii. Ćwiczenia beztlenowe to podnoszenie ciężarów mające na celu zwiększenie objętości i siły mięśni. Często wraz z obciążeniami tlenowymi i beztlenowymi łączy się rozciąganie – gimnastykę w celu zwiększenia wytrzymałości poprzez obciążenia statyczne i rozciąganie mięśni, więzadeł i stawów. Osoby początkujące powinny skorzystać z treningu personalnego, który będzie dopasowany do ich możliwości i oczekiwań.

Fitness dla kobiet i mężczyzn

Należy pamiętać, że programy fitness dla kobiet i mężczyzn znacznie się różnią. Wynika to z fizjologicznych cech organizmów obu płci. Ponadto trener personalny opracowując trening bierze pod uwagę stan fizyczny ciała i wiek osoby.

Zajęcia fitness dla kobiet 18-30 lat

W tym wieku organizm z reguły dobrze radzi sobie ze stresem, procesy metaboliczne przebiegają bez zakłóceń. Dużo kalorii zużywa się bez większego wysiłku. To w tym wieku wzmacniane są mięśnie, tworzona jest podstawa na przyszłość: ciało, jako całość staje się silniejsze na dłuższą metę.

Zajęcia fitness dla kobiet w wieku 30-40 lat

W tym wieku kobiece ciało, zużywa o 125 kalorii dziennie mniej niż w młodszym wieku, odkładają się złogi tłuszczu, starzeją się kości i stawy. Możliwa szybka męczliwość organizmu.Trener personalny radzi w tym wieku ćwiczyć fitness cztery godziny w tygodniu i poświęcać godzinę tygodniowo na rozciąganie. Przydatny aerobik, ćwiczenia na siłowni na symulatorach i z ciężarkami. Najlepszą opcją jest połączenie aerobiku i ćwiczeń na siłowni.

Fitness dla kobiet w wieku 40-50 lat

Począwszy od czterdziestego roku życia kości tracą do 1% swojej masy rocznie, a na skutek zaburzeń hormonalnych pojawiają się złogi tłuszczu. Aby zmniejszyć objawy, konieczne jest regularne uprawianie sportu. Trener personalny zaleci wykonywanie ćwiczeń rozciągających, przez co najmniej godzinę w tygodniu, aerobik lub taniec przez dwie do trzech godzin w centrum fitness lub w domu. Spacery i jazda na rowerze, pływanie przydadzą się w każdym wieku.

Zajęcia fitness dla kobiet po 50 i 60 roku życia

Po 50 latach kobieta zaczyna tracić masę mięśniową, organizm kompensuje to tłuszczem. Przybieranie na wadze negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i zdrowie stawów. W tym wieku dwie godziny tygodniowo należy poświęcić na trening cardio i godzinę na ćwiczenia rozciągające. W tym wieku trzeba ćwiczyć ruchomość dużych stawów, rozwijać mięśnie pleców i bioder, a także pracować z ruchami obrotowymi.

Po 60 roku życia zalecany jest się łagodny schemat treningu personalnego z minimalnym obciążeniem. Bardzo ważna jest regularność zajęć, wskazane jest prowadzenie zajęć z trenerem, z jego pomocą zostanie ustalone indywidualne obciążenie, które jest najbardziej optymalne dla organizmu. Zaleca on półgodzinne zajęcia pięć razy w tygodniu.

Treningi fitness dla mężczyzn

W organizmie mężczyzny i kobiety przeciętnie liczba komórek tłuszczowych jest taka sama, różnią się jednak wielkością i funkcjonowaniem enzymów. Męskie ciało wolniej magazynuje tłuszcz i spala go znacznie szybciej. Mężczyźni przytyją, ponieważ nie śpią wystarczająco dużo i są bardzo nerwowi. Ale mężczyźni tracą na wadze w większym stopniu z powodu spożycia tłuszczu, a nie tkanki mięśniowej, w przeciwieństwie do kobiet.Trener personalny zaleci połączenie treningu cardio i siłowego, rozciągania mięśni, więzadeł i stawów.