Morsowanie cieszy się ostatnio niezwykłą popularnością. Zalety płynące z tej nowej modnej rozrywki są dyskusyjne. Wielu jednak chwali sobie aktywność na mrozie, ze względu na prozdrowotne korzyści. Czy ćwiczenia na mrozie są zdrowe?

Kto powinien spróbować morsowania?

Z morsowania może korzystać osoba, u której nie stwierdzono przeciwwskazań, takich jak nadciśnienie, choroby serca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby mózgu i inne. Dlatego przed podjęciem ryzykownej decyzji warto zasięgnąć fachowej porady lekarza.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, czas przyjrzeć się zaletom płynącym z morsowania. O ile podejdziesz do niego z rozsądkiem, możesz cieszyć się z poprawy odporności i krążenia, elastycznej skóry, lepszego nastroju. Warunkiem jest rozgrzewka i kilkustopniowy rozwój umiejętności przetrwania w mroźnych warunkach. Zacznij od bardzo krótkich, liczących zaledwie sekundy, epizodów morsowania. Pamiętaj na czym polega ten rodzaj aktywności. Nie chodzi o to, by przemierzać kilometry w górach, bez odzieży ochronnej, w minusowych temperaturach. Za wyczyn możesz uznać kilkuminutowe pływanie w zimnym jeziorze.

Zanim jednak przystąpisz do samego mortowania, musisz rozgrzać ciało. Wykonaj typową rozgrzewkę – wyskoki, biegi, skłony, rozciąganie, pajacyki. Przygotuj ciepłe, suche ręczniki, którymi można się okryć zaraz po zakończeniu przygody z niską temperaturą. Jeśli nigdy wcześniej nie morsowałeś, skorzystaj z wiedzy osób doświadczonych. Obecnie ta aktywność jest tak popularna, że z pewnością również w Twoim otoczeniu ktoś taki się znajdzie!

Mimo wszystko, staraj się weryfikować obiegowe informacje. Jedna pomyłka może skończyć się problemami ze zdrowiem. Mroźna woda czy powietrze nie tworzą optymalnego środowiska, organizm nie jest przyzwyczajony do takich warunków.

Czy ćwiczenia na mrozie są zdrowe?

Na portalach takich jak Men’sHealth czy Red Bull można przeczytać o korzyściach płynących z treningu na mrozie. Mianowicie, niskie temperatury sprzyjają spalaniu tłuszczu, tkanka tłuszczowa zmienia bowiem swoje właściwości. Oprócz tego ćwiczenia na mrozie mogą pozytywnie wpłynąć na układ immunologiczny. Poza tym ćwiczenia są bardziej wydajne i łatwiej zbudujesz masę mięśniową.

Z drugiej strony, naukowcy z University of Alberta w Kanadzie ostrzegają przed aktywnością na mrozie. Trenując w temperaturze poniżej -15 °C możesz narazić się na choroby płuc, takie jak astma wysiłkowa. Dlatego nie przesadzaj z ćwiczeniami na zewnątrz w dni, kiedy temperatury osiągają tak skrajny poziom. Wtedy zdecydowanie lepszym wyborem jest sala na siłowni, a nawet domowe ćwiczenia.

Zdaniem naukowców, zagrożeniem dla naszych płuc jest suche powietrze. W niskich temperaturach wydolność płuc jest mniejsza, więc maleje ich zdolność do nawilżania powietrza i podwyższania jego temperatury. Choroba będąca wynikiem takich ćwiczeń często nie jest chwilowa, lecz przeradza się w wieloletni problem.

Nie można więc przeceniać zagrożeń płynących z warunków pogodowych. Nie bez powodu w mroźne dni instynktownie przebywamy w ciepłych czterech ścianach dużo częściej niż zazwyczaj.